fbpx

״לפני מחשבה טובה, צבט לי בלב בכל פעם שהנכדה שלי אמרה לי סבתא, איך את לא יודעת מה לעשות?! עכשיו אני מלמדת אותה!"

מתנה מזרחי, בת 73 מירושלים, בוגרת קורס קליק ותיק, סדנת אלבום דיגיטלי, סדנת סמארטפון ועוד.

בעולם בו הטכנולוגיה מתעדכנת כמעט בכל יום, חווים בני ובנות הגיל השלישי קושי לצמצם את הפער הטכנולוגי ולהתנהל במציאות היומיומית. קושי זה גורם לתחושה טבעית של חוסר רלוונטיות ולעתים אף הידחקות אל השוליים החברתיים. השימוש באינטרנט בקרב מבוגרים נמצא כבעל קשר מובהק לחיזוק היכולות החברתיות, הפחתה בתחושת בדידות וחיזוק התחושות החיוביות לגבי זקנה פעילה.

עמותת מחשבה טובה משתמשת בטכנולוגיה ככלי לגישור על פערים חברתיים. בתהליך זה, הטכנולוגיה הופכת מאתגר להזדמנות והמחשב הופך לכלי מעניין ומהנה. המשתתפים מחזקים את תחושת הערך העצמי ותחושת המסוגלות שלהם ונפתח עבורם פתח להרחבת עולמם החברתי, להרחבת תחומי ההשתלבות בחברה תוך פיתוח הידע האישי והטכנולוגי, כמו גם שיתופו עם אחרים.

חשיפת אזרחים ותיקים לתכנים טכנולוגיים זה מקצוע! בהעברת תכנים טכנולוגיים למבוגרים ישנם פרמטרים רבים נוספים מלבד דיבור בקול רם, סבלנות או דיבור בקצב איטי. מחשבה טובה התמקצעה בתחום ההדרכה הטכנולוגית לגיל שלישי תוך ליווי של גורמים מקצועיים מעולמות הזיקנה והטכנולוגיה. מתוך כך עוצבה תכנית לימודים המותאמת לזיקנה, אשר שמה את המשתתף במרכז וחושפת אותו לכלים טכנולוגיים מתוך תחומי העניין שלו באופן המותאם לצרכיו.
בין השנים 2018 – 2020 מחשבה טובה שימשה כגוף מפעיל במיזם הלאומי לקידום אוריינות דיגיטלית בקרב אזרחים ותיקים, מיזם משותף של המשרד לשוויון חברתי, מטה ישראל דיגיטלית וג'וינט-אשל.

במסגרת המיזם הפעילה העמותה 46 קבוצות ברחבי הארץ והתמקצעה בתחום ההדרכה הטכנולוגית לגיל שלישי תוך ליווי של גורמים מקצועיים מעולמות הזיקנה והטכנולוגיה. מתוך כך עוצבה תכנית לימודים המותאמת לזיקנה, אשר שמה את המשתתף במרכז וחושפת אותו לכלים טכנולוגיים מתוך תחומי העניין שלו באופן המותאם לצרכיו.

דוח גיל שלישי 2022-2021

בעולם בו הטכנולוגיה מתעדכנת כמעט בכל יום, חווים בני ובנות הגיל השלישי קושי לצמצם את הפער הטכנולוגי ולהתנהל במציאות היומיומית. קושי זה גורם לתחושה טבעית של חוסר רלוונטיות ולעתים אף להידחק אל השוליים החברתיים. השימוש באינטרנט בקרב מבוגרים נמצא כבעל קשר מובהק לחיזוק היכולות החברתיות, הפחתה בתחושת בדידות וחיזוק התחושות החיוביות לגבי זקנה פעילה.

עמותת 'מחשבה טובה' משתמשת בטכנולוגיה ככלי לגישור על פערים חברתיים. בתהליך זה, הטכנולוגיה הופכת מאתגר להזדמנות והמחשב הופך לכלי מעניין ומהנה. המשתתפים מחזקים את תחושת הערך העצמי ותחושת המסוגלות שלהם ונפתח עבורם פתח להרחבת עולמם החברתי, להרחבת תחומי ההשתלבות בחברה תוך פיתוח הידע האישי והטכנולוגי, כמו גם שיתופו עם אחרים.

במחשבה טובה אנו מאמינים כי לחשוף אזרחים ותיקים לתכנים טכנולוגיים זה מקצוע! בהעברת
תכנים טכנולוגיים למבוגרים ישנם פרמטרים רבים נוספים מלבד רק לדבר בקול רם או לדבר לאט. החל מ2018- מחשבה טובה הינה גוף מפעיל במיזם הלאומי לקידום אוריינות דיגיטלית בקרב אזרחים ותיקים כאמצעי לקידום זקנה פעילה, מיזם משותף של המשרד לשוויון חברתי, מטה ישראל דיגיטלית וג'וינט-אשל.

במסגרת המיזם הפעילה העמותה 46 קבוצות ברחבי הארץ והתמקצעה בתחום ההדרכה
הטכנולוגית לגיל שלישי תוך ליווי של גורמים מקצועיים מעולמות הזיקנה והטכנולוגיה. מתוך כך
עוצבה תכנית לימודים המותאמת לזיקנה, אשר שמה את המשתתף במרכז וחושפת אותו לכלים טכנולוגיים מתוך תחומי העניין שלו באופן המותאם לצרכיו.

0

אזרחים וותיקים שהתחברו לטכנולוגיה בשנת הקורונה

% 0

מעוניינים להמשיך וללמוד

% 0

ממשיכים לעשות שימוש בידע הטכנולוגי שרכשו

קורס אוריינות דיגיטלית למתחילים / מתקדמים

לימוד מיומנויות בסיסיות/מתקדמות של תפעול מחשב/סמארטפון, פיתוח ביטחון בגישה למחשב, חשיפה והתנסות בכלים שימושיים במחשב/בסמארטפון ובאינטרנט. במסגרת זו ילמדו המשתתפים לבצע פעולות שימושיות בחיי היומיום שלהם באמצעות מחשב, טאבלט או סמארטפון לשם שיפור איכות חייהם כאשר התכנים של כל קבוצה נקבעים בהתאם לרמת הידע של המשתתפים.

נגן וידאו

פלטפורמה ייעודית ללמידה מרחוק ולהפגת הבדידות המותאמת לאזרחים
ותיקים. אתר אינטרנטי אשר שידר לכל אורך תקופת הקורונה בכל יום שידורים חיים באמצעות ה-ZOOM.
כיום יש באתר מגוון רחב של שיעורים מוקלטים בנושאים טכנולוגיים שונים. ניתן להיכנס לשיעורים המוקלטים מכל מכשיר קצה, ללא הרשמה וללא עלות.

התוכן הייחודי באתר פותח ע"י צוות מחשבה טובה ואת השיעורים מעבירים מדריכי העמותה, בעלי ניסיון בהתאמת תוכן ובהדרכה לבני ובנות גיל שלישי, יחד עם מתנדבים רבים ומדהימים שהצטרפו אלינו להקמה והפעלת האתר.

תכניות

video cover

סדנת סמארטפון שלי למתחילים/מתקדמים

באמצעות חוברת עבודה יעודית וייחודית המותאמת לרמות הידע, ילמדו כל אחד ואחת מהמשתתפים לתפעל את מכשיר הסמארטפון האישי שלו, דבר שיתרום לשיפור חיי היום יום והפנאי דרך גישה למידע ופעולות.

הגיל השלישי

סדנת זום למחשב ובאפליקציה

באמצעות מפגש חד פעמי או דו פעמי, נלמד כיצד להשתתף בשיחות ובהרצאות באמצעות אפליקציית זום במכשיר הנייד ובמחשב, להגדיר לעצמנו רקע בזום, ליצור שיחות ועוד.
תוכניות לגיל השלישי

סדנת יצירת אלבום תמונות דיגיטלי

המשתתפים  ילמדו כיצד לעצב אלבום תמונות דיגיטלי בצורה קלה ופשוטה ובכך לשמר את הזכרונות היפים שלהם: נכדים ובני משפחה, טיולים למדינות רחוקות או תמונות חתונה בשחור לבן. בסיום הסדנא יקבלו המשתתפים את האלבומים המודפסים שיצרו.

תוכניות לגיל השלישי

סדנת מיצוי זכויות

הסדנה תתמקד בשירותים המקוונים הרלוונטיים לצרכי גיל שלישי, כדי לשפר את היכולת של המשתתפים לפעול ולמצות את זכויותיהם באופן אפקטיבי ומיטבי, תוך היכרות ומודעות לזכויות ושיפור היכולת לצרוך אותן באופן מקוון.

לפרטים נוספים

ניתן לפנות למנהל תחום אנשים עם מוגבלויות וגיל שלישי
אופיר בן יאיר: senior@mtova.org.il

כל הכתוב בלשון זכר מתייחס לכל המגדרים